Bugünkü Haberler
PTT 1.LİG PUAN DURUMU
TAKIMLAR O G B M Av P
Üst Lig Play Off Alt Lig
BEYAZ BALIKESİR
BEYAZ BALIKESİR

ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLAR

‘BİZİM ESNAFIMIZ ADAM GİBİ ADAM’
‘BİZİM ESNAFIMIZ ADAM GİBİ ADAM’
16 Eylül 2019 21:44
Font1 Font2 Font3 Font4
Bu Haber 146 views Okundu
BEYAZ BALIKESİR

Ahilik Haftası etkinliğinde konuşan Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Balıkesir esnafına övgüler yağdırdı. Yazıcı, “Esnafımız işini yaparken müşterisine aynı zamanda rahatlatarak güven veriyor. Özetle bizim esnafımız adam gibi adam” dedi.

 

MEHTER MARŞIYLA YÜRÜDÜLER

Balıkesir’de Ahilik Haftası kutlamaları Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (BESOB) Başkanı Fehmi Erdem, beraberindeki oda başkanları ve temsilcileri ile Atatürk Anıtı’na çelenk sunmalarıyla başladı. Saygı duruşu ve istiklal marşının okunması sonrası esnaf temsilcileri Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ı makamında ziyaret etti.  Balıkesir büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, kabul ettiği esnaf temsilcilerini öğle yemeği vererek ağırladı. Başkan Yılmaz’a bir süre konuk olan esnaflar bir süre sonra belediyeden çıkıp, Diriliş Mehteranı eşliğinde, Milli Kuvvetler Caddesi üzerinden Zağnos Paşa Meydanına yürüdüler.

AHİLİK BALIKESİR ESNAFININ RUHUNDA VAR

Ahilik haftasının ikinci açık hava töreni bu alanda gerçekleştirildi. Diriliş Mehteranı verdiği konseri sonrası günün anlam ve önemine hitaben konuşan BESOB Başkanı Fehmi Erdem, Türk esnafı olarak Ahilik Kültüründen asla vazgeçemeyeceklerini ve gelecek kuşaklara bu kültürü aktaracaklarını söyledi.

Erdem; “Ahilik 13. – 19. yüzyıllar arasında Anadolu’ da yaşayan halkın sanat ve meslek alanında yetişmelerini sağlayan, onları ahlaki yönden yetiştiren, çalışma yaşamını iyi insan meziyetlerini esas alarak düzenleyen bir örgütlenmedir. İyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin yardım severliğin kısacası bütün güzel meziyetlerin birleştiği bir sosyo-ekonomik düzen olan Ahilik, ahlak, eğitim-bilim, teşkilatlanma, kalite, standart, üretici-tüketici ilişkisi, denetim ve bunun gibi, konularda yaşadığı dönemin toplumsal yapısını düzenlemiş ve yeterli olmuş bir sistemdir. Ahilik Türklere özgü milli bir kuruluş olarak ortaya çıkmış, Türklerin Anadolu’ da kök salması ve tutunmasında önemli bir rol oynamıştır. Türk Esnaf ve Sanatkârları bugünde toplumsal barışın, Milli Birlik ve Beraberliğin sağlanmasında sorumluluğunu devam ettirmektedir. Milletler, tarihlerindeki köklü, sağlam kültürler ile geleceğe umutla bakarlar. Şanlı tarihimizdeki Ahilik Kültürü asla vazgeçemeyeceğimizi ve gelecek kuşaklara aktaracağımız bilinmelidir” ifadelerini kullandı.
Daha sonra konuşan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Ak Parti Balıkesir Milletvekili Adil Çelik, CHP Milletvekilleri Ahmet Akın ve Fikret Şahin, esnaflara kısa bir selamlama konuşması yaptılar.

 

“BİZİM ESNAFIMIZ ADAM GİBİ ADAM”

Son olarak konuşan Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Balıkesir esnafının dürüst, samimi, güvenilir ve buna benzer birçok özelliklere sahip olduğunu söyledi. Vali Yazıcı, “Kısacası bizim esnafımız adam gibi adamdır. İşini yaparken karşı tarafa güven veren karşı tarafı rahatlatan ‘ben kazıklanmadım, doğru yerdeyim, doğru kişiyle alışveriş yapıyorum” düşüncesini oluşturan esnaflardan oluşan bir şehiriz. Kuvay-i Milliye şehrinin bu güzel esnafları bu şehrin güzel insanlarına aynı samimiyetle hizmet etmeye devam edecek’ dedi.
Etkinlik yılın çırağı Gül Sena Burma, yılın kalfası Doğan Onbaşı ve yılın Ahisi Kamil İçen’e ödüllerinin verilmesiyle son buldu.

 YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa