Ana Sayfa EKONOMİ, GÜNCEL, MANŞET, SÜRMANŞET 3 Haziran 2018 17 Görüntüleme

İş dünyasının gündeminde ekonomi vardı

Güney Marmara Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (GÜNMARSİFED) ekonomik gündemi görüşmek üzere İsa Tamer Çelik başkanlığında Bandırma’da bir araya geldi. Toplantıya GÜNMARSİFED Başkanı İsa Tamer Çelik, BASİAD Başkanı Abdullah Bekki, ÇASİAD Başkanı Semih Başaran, BANSİAD Başkanı H. Cengiz Küçükköseleci, BİSİAD adına Zekai Baş, BAGİAD adına Barış Aksoy, BANGİAD Başkanı İsmail Çoban ve ekonomik danışmanlar katıldı.

Güney Marmara Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu bölgemizdeki işletmelerin ve bölge ekonomisinin ekonomik gelişmeler karşısındaki durumlarını ve özellikle dövizdeki dalgalanma karşısında alınabilecek tedbirleri görüşmek üzere bir araya geldi.

Toplantıda federasyonumuz ekonomi danışmanları tarafından hazırlanan bölge raporları gözden geçirilerek değerlendirildi. Özellikle dövizdeki dalgalanma neticesinde bölge işletmelerinin finansa erişim yolları, kredi pozisyonları ve ham maddelere yansıyan şekli ile üretimi ne şekilde etkileyebileceği hususları değerlendirildi.

Üye dernek başkanları konuyu değerlendirilirken dövizdeki dalgalanmanın hammadde fiyatlarını etkilediğini ve öncelikle sanayi mamullerinde arzu edilmeyen bir artışa sebebiyet verdiğini değerlendirdiler.

Federasyon Başkanı İsa Tamer Çelik: “Üretim mücadelemizi devam ettirirken bir yandan bölge ve ülke ekonomisinin sürdürülebilir istikrarını gözetme gayreti içindeyiz. Maliyet&fiyat denklemini ülkenin ekonomik istikrarını da koruyarak kurmak için büyük çaba harcıyoruz. Ne yazık ki son dönemde ki kur hareketleri işletmelerimizi tedbir almaya zorlamış ve üretim anlamında etkilemiştir. Ülkenin üretim motorları olarak her hâlükârda üretmeye ve istihdam yaratmaya devam edeceğiz. Seçim sonrası yatırım ortamının daha rahat seyri açısından bazı tedbirlerin alınacağı inancındayız. KDV alacakları gibi hususlar işletmelerimizi olumsuz etkilemektedir. Vergi tahakkuku ve tahsilatını sağlamlaştırmak ve üretici-satıcı-tüketici-üretici hattındaki vergi yansımasını sağlamak amacıyla kurgulanan KDV; işletmelerimizin çeşitli ticari ve ihracat faaliyetleri dolayısı ile birikip alacak hanesine yazılmaktadır. İşletmelerimizin KDV alacaklarının ödenmesinin yatırım ortamını rahatlatacağı şüphesizdir. Bu ve benzeri konuların genel seçim sonrası çok daha fazla gündemde kalarak ortak çözüm yolları bulunacaktır” dedi.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Mehmet Gürbüz