BeyazBalıkesir
Bugünkü Haberler
PTT 1.LİG PUAN DURUMU
TAKIMLAR O G B M Av P
Üst Lig Play Off Alt Lig
Balıkesir'in Haber Portalı
Balıkesir'in Haber Portalı

ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLAR

MÜSİAD’tan bez çanta/file önerisi
MÜSİAD’tan bez çanta/file önerisi
10 Ocak 2019 16:58
Font1 Font2 Font3 Font4
Bu Haber 190 views Okundu
Balıkesir'in Haber Portalı

MÜSİAD Balıkesir Şubesi Başkanı Tuncay Yıldız, plastiğin doğaya verdiği zarara dikkat çekerek, 1 Ocak 2019 gününden itibaren marketlerde para karşılığı satılmaya başlanan plastik poşet uygulamasıyla birlikte vatandaşlara bez çanta ve file kullanmaları önerisinde bulundu.

 

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Balıkesir Şubesi Başkanı Tuncay Yıldız, 1 Ocak 2019 gününden itibaren marketlerde para karşılığı satılmaya başlanan plastik poşet uygulamasına dair açıklamalarda bulundu.

Uygulamanın ilerleyen günlerde sürdürülebilir çevre anlayışına daha fazla katkı sağlayacağı görüşünü taşıdıklarını sözlerine ekleyen Başkan Yıldız’ın açıklaması şöyle: “Biz MÜSİAD Balıkesir olarak yaptığımız sunumlarda ve düzenlediğimiz eğitimlerde katılımcılara, plastiklere farklı bakmaları gerektiğini anlatıyoruz. Kazara icat edilmiş olan plastik, kullandığımız her şeyin içerisinde. Oturduğumuz koltukta, çocuklarımızın oyuncaklarında, masamızın örtüsünde, giydiğimiz yağmurlukta, kullandığımız şemsiyede her yerde.

Bu kadar yoğun kullanılan plastiğin çevreye zarar vermemesi düşünülemez. Plastik poşet uygulamasına bu açıdan bakmak lazım.  Kişi başına yıllık 312, toplamdaysa 3 milyar adet plastik poşetin kullanıldığı ülkemizde, poşetlerin ücret karşılığında müşterilere sunulmasına yanlış bir uygulamadır deniliyor olsa da, zaman içerisinde bu uygulamanın yararları görülecektir. Eskiden olduğu gibi, bez çanta ile file kullanımları çoğalacak ve tek kullanımlık plastik poşetler yerlerini bunlara bırakacaklardır.

Balıkesir’de de çevre duyarlılığı, geri dönüşüm konusunda bilinçlendirme ve farkındalık yaratmak adına yaptığımız çalışmalara MÜSİAD Balıkesir olarak devam edeceğiz. Ayrıca, televizyon kanallarında, plastik kullanımıyla ilgili daha çok kamu spotunun yer alması için çalışmalarımız devam ediyor. Kamu spotlarının çoğalması, çevresine duyarlı bir neslin yetişmesine, bu neslin sürdürülebilirlik ilkelerini benimsemiş olmasına, kalkınma hedeflerine kulak vermelerine yol açacaktır. Kamu Spotları, atıkların çevre kirliliğine etkisini en aza indirmek, atıkların toplanıp geri dönüşüme gitmesi gerektiğini anlatabilmek için gereklidir”YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa