BeyazBalıkesir
Bugünkü Haberler
PTT 1.LİG PUAN DURUMU
TAKIMLAR O G B M Av P
Üst Lig Play Off Alt Lig
Balıkesir'in Haber Portalı
Balıkesir'in Haber Portalı

ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLAR

İLHAM ALIN TAKLİT ETMEYİN!
İLHAM ALIN TAKLİT ETMEYİN!
8 Nisan 2019 17:56
Font1 Font2 Font3 Font4
Bu Haber 191 views Okundu
Balıkesir'in Haber Portalı

 

Mimar Sinan’ın ölümünün 431. yılı nedeniyle düzenlenen etkinlikte konuşan Mimarlar Odası Balıkesir Şube Başkanı Ali Özerk, “Mimar Sinan kötü kopyalarıyla, taklitlerle bugüne getirilemez, Mimar Sinan’ı taklit etmek değil onun eserleri üzerinden yeni çağdaş eserler üretimler yapmak esas olmalıdır” dedi.

 

Mimar Sinan’ı ölümünün 431’uncu yıl dönümünde Mimarlar Odası Balıkesir Şubesi tarafından düzenlenen sergi ve lokma hayrı ile anıldı.

Mimarlar Odası Balıkesir Şubesi, ölümünün 431’uncu yıldönümünde Mimar Sinan’ı Zağnos Paşa Meydanında lokma döktürerek, andı. Anma töreninin ardından Mimar Sinan’ın hayatından kesitlerin ve yaptığı eserlerin yer aldığı serginin açılışı da yapıldı. Burada bir konuşma yapan Mimarlar Odası Balıkesir Şube Başkanı Ali Özerk, Mimar Sinan’ı taklit etmek yerine onun eserleri üzerinden yeni ve çağdaş eserler yapılması gerektiğini söyledi. Özerk; “ Mimar Sinan’ın; Anadolu’nun yanı sıra, Balkanlardan Yakın Doğu’ya geniş bir coğrafyada verdiği eserlerle olgunlaştırdığı yapı sanatı ve fikirleri; ülkemizde mimarlık kültürünün temel taşlarını oluşturmuştur. Yapıtları ayrıca; “İnsanın yaratıcı dehasının başyapıttan” ve “insanlık tarihinde dikkat çekici bir aşamanın seçkin örnekleri” olarak UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiş; Sinan’ın mimarlığı, çağdaş dünya tarafından da üstün evrensel değer olarak tanınmıştır.

Sinan’ın mirası; mimar olarak kente ve topluma karşı sorumluluklarımızı hatırlatan toplumsal bir kültür öğesidir. Bütünlük içinde korunması gereken bu miras ve eserler, günümüzde sermaye ve finans odaklı, yapılı çevre kültürünü modem çağa taşıyamayan kamusal politikalar aracılığıyla tahrip edilmekte: Büyük Ustaya öykünen, Sinan taklidi cami mimarlığı tekrar tekrar üretilmektedir.

Cumhuriyet devrimi ve genç Türkiye’nin modernleşme sürecinde; kültürel varlıkların tespiti, korunması ve gelecek nesillere aktarılması için alınan tedbirler ve yürütülen çalışmalar terk edilmekte, insanlık mirası olan mimarı ve kültürel mirasımız tutarsız ve rant odaklı planlama politikaları nedeniyle geri dönülemez biçimde zarar görmektedir.

Büyük Usta Mimar Sinan’ı, kültürümüze uygarlık tarihine yapmış olduğu katkıları nedeniyle saygıyla anarken başta karar vericiler olmak üzere herkesi yaşama, demokrasiye, Cumhuriyet’e ve onun mimarlık değerlerine sahip çıkmaya davet ediyoruz” dedi.

 YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa