BeyazBalıkesir
Bugünkü Haberler
PTT 1.LİG PUAN DURUMU
TAKIMLAR O G B M Av P
Üst Lig Play Off Alt Lig
Balıkesir'in Haber Portalı
Balıkesir'in Haber Portalı

ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLAR

BASİAD’TAN “SİBER SALDIRI” UYARISI
BASİAD’TAN “SİBER SALDIRI” UYARISI
13 Temmuz 2020 22:25
Font1 Font2 Font3 Font4
Bu Haber 186 views Okundu
Balıkesir'in Haber Portalı

BASİAD Balıkesir Sanayici ve İşadamları Derneği yakın geçmişte Balıkesir İşletmelerini etkileyen ve Pandemi dönemi ile artan dijital çalışmalar doğrultusunda; işletmeler açısından “SİBER RİSK” konusunu değerlendirdi.

BASİAD Balıkesir Sanayici ve İşadamları Derneği; gerçekleştirdiği bir çalışma ile Balıkesir İşletmelerinin yüz yüze olduğu siber riski değerlendirdi.

Konu ile ilgili yapılan araştırmalar neticesinde firmaların yüzde 78’i bir tehditle karşılaşmadan siber riski fark etme ve harekete geçme pratiğine sahip değilken, yaşanan saldırının etki gücünün de öngörülenden daha yüksek olduğu görülüyor. Siber ataklar sebebiyle işlerinde yavaşlama, durma veya finansal zarar yaşamayan şirketler ise siber güvenlik riskini gözden kaçırma eğiliminde.

Global çapta gerçekleştirilen ’Siber Risk Algı Araştırması’nda ise bu oran yüzde 22.

 

COVID-19 VE HIZLA DEVAM EDEN DİJİTAL DÖNÜŞÜM, RİSKİ DE ARTIRDI

Araştırmanın sonuçlarına göre; COVID-19 salgınının etkisiyle her alanda hızlanan dijital dönüşümün hem farkındalığı arttıracağı hem de kurumları siber risk yönetimine yönelik daha fazla önlem almaya teşvik edeceği öngörülüyor. COVID-19 salgını süreci ile birçok firmanın tam olarak hazır olmadan ve gerekli tedbirleri alamadan hızlı bir şekilde dijitalleşmesi siber saldırı olasılıklarını da yükseltiyor.

 

SİBER RİSK SİGORTASININ ÖNEMİ GÜN GEÇTİKÇE ARTIYOR

Şirketlerin siber güvenlik alanındaki olgunlukları siber risk sigortasına yatkınlıklarını olumlu yönde etkiliyor. Firmaların çoğunun siber risk sigortası hakkında yeterli bilgisi bulunmuyor. Siber risk sigortaları hakkındaki bilgi eksikliği ve siber risk sigortalarının kapsamına güvenilmemesi, siber risk sigortası yaptırılmasının önündeki en önemli engeller olarak ortaya çıkıyor. Siber risk sigortası sahibi olan firmaların yüzde 86’sı sigortanın kendilerini koruyacağına güven duyarken, bu oran sigorta sahibi olmayanlarda yüzde 34 düzeyinde kalıyor.

 

BASİAD BAŞKANI ABDULLAH BEKKİ: “FİRMALAR DİJİTAL VİZYON VE STRATEJİLERİNİ OLUŞTURMALI”

Balıkesir İş Dünyası olarak teknolojinin ve dijitalleşmenin fırsatlarından yararlanırken aynı zamanda risklere karşı hazır ve korunaklı olabilmeleri gerektiğini söyleyen Başkan Abdullah Bekki, “Siber saldırılar karşısında güvenlik çözümleri yeteneklerinin artırılması, geleceğe dair planlamalar yapılırken kurumlarımızın güçlü bir siber saldırıya uğrayabilme riskinin düşünülmesi çok önemli. Bu alanda farkındalık ve yatırımların gerçekleştirilmesi için kurumların gerekli kaynak, personel ve zamanı tahsis etmesi; dijital vizyon ve stratejinin oluşturulması gerekiyor. Bu vizyonun hayata geçirilmesinde dijital dünyanın gerektirdiği yetkinlikler ve becerilerle donatılmış iş gücüne ihtiyaç olacak. Yaptığımız işler hızla dönüşürken gerek kamu gerek iş dünyası olarak dijital dönüşümü bütüncül bir yaklaşımla ele almalı, iş birliği içinde çalışmalarımızı sürdürmeli ve dijital dönüşüm rüzgarının hızına hep birlikte hazırlıklı olmalıyız” dedi.YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa