Bugünkü Haberler
PTT 1.LİG PUAN DURUMU
TAKIMLAR O G B M Av P
Üst Lig Play Off Alt Lig

SON YORUMLAR

Ayvalık Rahmi M. Koç Müzesi ziyarete açıldı
Ayvalık Rahmi M. Koç Müzesi ziyarete açıldı
19 Haziran 2020 23:53
Font1 Font2 Font3 Font4
Bu Haber 72 views Okundu

Cunda’nın 147 yıllık kültür hazinesi

Covid-19 önlemleri kapsamında 17 Mart’ta geçici olarak kapatılan Ayvalık Rahmi M. Koç Müzesi, yeniden kapılarını açtı. Cunda’nın en önemli tarihi yapılarından birinde yer alan müze, zengin koleksiyonuyla ziyaretçilerine insanlığın bilimsel ve teknolojik belleğini aktarıyor.

Balıkesir’in Cunda Adası’ndaki Ayvalık Rahmi M. Koç Müzesi, yeni döneme geçiş yaptı. Covid-19 önlemleri kapsamında 17 Mart’ta geçici olarak kapatılan ve 6 Haziran itibarıyla açılan müze, Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen hijyen ve güvenlik prosedürlerine uygun olarak ziyaretçilerini ağırlamaya başladı.

1873 yılında inşa edilen Cunda’nın en önemli anıt yapısı Taksiyarhis Kilisesi’nin Rahmi M. Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı tarafından restore edilmesiyle 2014 yılında hayat bulan müze, insanlığın bilimsel ve teknolojik belleğini, ziyaretçilerin incelemesine sunarak endüstriyel mirasın gelecek nesillere aktarılmasını sağlıyor.

İstanbul ve Ankara’daki Rahmi M. Koç Müzeleri’nin envanterleri temel alınarak hazırlanan Ayvalık Rahmi M. Koç Müzesi, teneke oyuncaklardan buharlı mekanik modellere, bebek arabalarından zaman ölçüm aletlerine kadar geniş bir koleksiyonu ziyaretçilerin beğenisine sunuyor. Müzede ziyaretçilerin dinlenebileceği bir kafe ve hatıralıkların yer aldığı hediyelik eşya dükkanı da yer alıyor.

Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı

Rahmi M. Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı tarafından yaptırılan Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı da yeniden ziyaretçi kabul etmeye başladı. Vakıf, Cunda Adası’nda 1800’lü yıllardan beri kitaplık olarak kullanılan ve mübadele sırasında büyük zarar gören Agios Yannis Kilisesi ve yanındaki değirmeni restore ederek 2017 yılında Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı olarak açmıştı. Muhtar Kent’in merhum babasından kalma bin üç yüzü aşkın kitabı da bağışladığı Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı, panoramik Ayvalık manzaralı verandası ve şirin kafeteryasıyla da ilgi çekiyor.

Rahmi M. Koç Müzesi/Cunda

Cunda Rahmi M. Koç Müzesi, pazartesi hariç her gün, hafta içi 10.00 – 19.00 saatlerinde (1 Nisan – 30 Eylül) ziyaret edilebilir.

Sevim Necdet Kent Kitaplığı ise her gün 09.30-17.00 saatleri arasında ücretsiz olarak gezilebiliyor. Kitaplığın kafeteryasının kapanış saati ise 19.00.

 YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa