BeyazBalıkesir
Bugünkü Haberler
PTT 1.LİG PUAN DURUMU
TAKIMLAR O G B M Av P
Üst Lig Play Off Alt Lig
Balıkesir'in Haber Portalı
Balıkesir'in Haber Portalı

ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLAR

‘Kent sorunları’ masaya yatırılıyor
‘Kent sorunları’ masaya yatırılıyor
16 Ocak 2019 19:25
Font1 Font2 Font3 Font4
Bu Haber 70 views Okundu
Balıkesir'in Haber Portalı

Balıkesir Akademik Odalar Birliği, yaklaşan yerel seçimler öncesi ‘Kentleşme ve Çevre Sorunları Sempozyumu’ adı altında Balıkesir’in sorunlarını masaya yatırmaya hazırlanıyor. Sempozyumda uzmanlar ve akademisyenler Balıkesir’i rant politikalarının kentteki tahribatını teknik olarak değinecek. Akşam saatlerinde ki forumda ise halk buluşması gerçekleştirilecek.

Balıkesir Akademik Odalar Birliği’nce Balıkesir’in sorunlarının toplumsal, ekonomik köklerine inmek, kent sorunlarının çözümü için tutarlı kentleşme politikaları belirlemek ve bu konuda yerel yönetimlere ve yerel yönetici adaylarına bir perspektif sunmak amacıyla 26 Ocak Cumartesi Günü saat 09.00’da Salih Tozan Kültür Merkezi’nde “Yerel Yönetimler Kentleşme ve Çevre Sorunları Sempozyumu” gerçekleştirilecek.

Dün Balıkesir Tabip Odasında bir araya gelen Akademik Odalar Birliği’nin bileşenleri ve buna bağlı oda başkanları sempozyum hakkında bilgi verdi. Akademik Odalar Birliği adına konuşan Balıkesir Serbest Muhasebeci, Mali Müşavirler Odası Başkanı Metin Yalçın, ilk kez düzenlenecek sempozyumun Balıkesir’e önemli kent ve çevresel katkılar sunacağını duyurdu. Yalçın, burada yaptığı konuşmada özetle şunları dile getirdi: “Bugün dünya üzerindeki her iki kişiden biri, kentlerde yaşamaktadır. Üstelik kentlerde yaşayan nüfusun da önemlice bir bölümü, birkaç kentte yığılmış durumdadır. 2050 yılına geldiğimizde kentlerde yaşayan nüfus daha da artacak, her yüz kişiden yetmişi kentlerde yaşar hale gelecektir.

Günümüz kentleri, konuttan ulaşıma, yoksulluktan, kentsel suçlara, hava kirliliğinden, estetik yoksunluğa, aidiyet bilinci kaybından farklı etnik grupların bir arada yaşamasına kadar, kısacası, çok sayıda kentsel ve çevresel sorunla baş etme mecburiyetinde kalmaktadır.

Ülkemizdeki kentleşme temelli sorunların kökeninde hızlı ve çarpık sanayileşme, sürekli kar olgusuna dayalı üretim algısı, teknolojinin insan ve doğa yararına kullanılmaması bulunmaktadır. Geçtiğimiz onlarca yıl içerisinde ne yazık ki kentleşme ile sanayileşmenin bir arada yürütülememesi de bu sorunları derinleştirmiştir. Nüfus yoğunluğunun giderek yükseldiği, kent sakinlerinin her geçen gün artan ve çeşitlilik gösteren talepleri bizleri sorunlar kangrene dönüşmeden bir şeyler yapmaya mecbur kılmaktadır.

Önümüzde bir yerel seçim süreci olduğunu gözeterek bu doğrultuda Akademik Odalar Birliği olarak üzerimize düşen tarihi sorumluluğun farkındayız. Bu sorumluluk için çalışma yapmaya da her an hazırız.

Bildiğimiz üzere Balıkesir Marmara ve Ege Denizine kıyı veren, Türkiye’nin en çok adasını bünyesinde barındıran, önemli doğal kaynaklara, tarımsal  olanaklara,  büyük tarihsel mirasa,  zengin kültürel birikime ve eşsiz doğal güzelliklere sahip bir kenttir. Ancak, geçtiğimiz onca zaman bizlere göstermiştir ki Balıkesir bu olanaklardan yeterince yararlanamamış ve  kentsel gelişimi yeterli düzeye ulaşamamıştır. Bu çerçevede; Akademik Odalar Birliği olarak; kentimizin sorunlarının toplumsal, ekonomik köklerine inmek, kent sorunlarının çözümü için tutarlı kentleşme politikaları belirlemek ve bu konuda yerel yönetimlere ve yerel yönetici adaylarına bir perspektif sunmak üzere 26 Ocak 2019 Cumartesi Günü Salih Tozan Kültür Merkezi’nde “Yerel Yönetimler Kentleşme ve Çevre Sorunları Sempozyumu” gerçekleştirilecektir.

Tüm gün sürecek sempozyumda meslek odaları temsilcileri, akademisyenler, kent yönetimi ve yerel yönetim temsilcileri ile uzmanların katılımıyla yerel yönetimler konusu, güncel gelişmeler, değişimler, sorun alanları, krizler ve çözüm önerileri ele alınacaktır. Sempozyum alanında uzman akademisyenlerin sunumlarıyla üç ana oturum, bir tematik sunuş ve forum kısımlarından oluşuyor. Yerel Yönetim Politikaları Kentleşme ve Demokrasi, Kentsel Kimlik-Yatırım Projeleri ve Çevre Politikaları, Yerel Yönetimlerde Tarım ve Hayvancılık-Sağlık-Ulaşım ve Madencilik gibi oturum başlıklarının belirlendiği bu bilimsel şölende Balıkesir kentinin gelişimine katkı yapmak isteyen tüm yurttaşlarımızı bekleriz”

 

 YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa