Bugünkü Haberler
BEYAZ BALIKESİR

TÜM YAZILARI

İlkan Toprak

Bi acayip kongre!

Bizim şu Gazeteciler Cemiyeti’nin seçimli olağan genel kurulundan bahsediyorum.

Benimde aday olduğum. Haberlere göre 9 oy aldığım kongre.

Bizim cemiyet bir alem.

Yarım asırlık, çeyrek asırlık gazeteci oluyorlar ama sandığa gidilmediğinde ona oy çokluğu denildiğini bilmiyorlar. Varsın onların semerine binelim.

Kongre öncesi konuştum, anlattım. Anlayanda oldu kulak kapatanda.

Kongrede de söyledim ama büyüklerim onların tabiriyle mesleğin küçüğü olan bana yaptıklarını anlatmadan da olmaz şimdi. Yaşamak ayrı anlatmak ayrı. Bunun tadı başka. Nede olsa BİZİM cemiyetimiz, BİZİM camiamız.

 

***

 

Kongre öncesi bekli 4-5 kez cemiyet Başkanı Ramazan Demir’den hazirun listesi istedim. Tabi vermedi. Vermesini de beklemiyordum. Bizi kongreye sokmasını bile beklemiyordum. Sağ olsun kendince büyüklük etti beni kongre hazirun listesine ekledi. Ne de olsa aidatımı yatırmıştım.

Seçim öncesi bir kez de cemiyetin ikinci Başkanı Coşkun Yaman’dan hazirun listesi istedim. “Bakarız” dedi o kadar. Ondan da ümidim yoktu ya neyse.

Bu gibi kongrelerde hazirun önemlidir. Hazirun elinde olan 1-0 önde başlar. Bide hazirunu kendine göre yaptın mı, deyme Balıkesir kaymaklısı! Zaten öle de oldu.

Ağabeylerim onlara rakip olmama kızdılar. Belli etmeye çalıştılar ama davranışları ve tutumları bunu açıkça gösterdi. Cengiz abinin hazirun listesine bakmam için kongre günü salon kapsında “başkana sor öle bakabilirsin ancak” demesi bile içten içe niyetlerini ortaya koymalarına yetti.

Hazirunda neredeyse cemiyet kurucularının isimlerinin eksikler olması, isimlerin alfabetik sırayla gitmemesi listeye salonda eklemeler yapılması.. say babam say.. saymakla da bitmeyecek gibi..

Rabbin kerameti sorgulanmaz ama ne kerametse hep beni destekleyenler silinivermiş ya da kongreden haberleri bile yok. Mevcut yönetime yakın isimler gece yarısı aranıp davet edilmiş. Listeler kuş misali konuvermiş.

 

***

 

Kongre çok eğlenceliydi. Gelmeyen ya da gelemeyen bir pişman gelen bin pişman. Herkes eteğindeki taşları döktü. Herkesin maskesi de salonda açıkça düştü. Ramazan abi konuşmasının önemli bir bölümünde camiayı ve üyelerini suçladı. Sanırım bu da bir taktik. Kimi üye böyle kanat değiştiriyor herhalde!

Çünkü Ümit abi ile Azizhan abi Ramazan abiyi kürsüde çokça eleştirdiler ama Ramazan’ı destekleyeceklerini açıkladılar. Bundan da bu sonucu çıkardım.

Niye söylediklerimiz ile yaptıklarımız birbirini tutmaz bilmiyorum.

Bence cemiyetimiz artık şu 3T (tekme, tokat, tabut) ilkesinden vazgeçmeli. 3T ilkesinin olduğu yerlerde demokrasi pek olmuyor.

 

***

 

Sizce bir projeyi kaç yılda hayata geçirirsiniz?

Biz gazeteciler sivil toplum kuruluşları, odalar ve sendikalarda koltukları çok fazla işgal edenleri yıllarca koltuğa yapışanları zaman zaman eleştiririz. Böle bakıldığında bizi de toplumdan ayrı tutmamak gerek.

Neden söylüyorum biliyor musunuz? Ramazan abi konuşmasında altın çağını yaşadıklarının felan bahsetti. 9 yılda altın çağ. Bölüyorum, çarpıyorum, topluyorum hesap tutmuyor eldekilere bakınca yada komşudakileri görünce. Haberleri okuyunca aldıkları oyla matematik bilenlerin de sonucu doğru çıkarmasını beklemek yanlış zaten. Daha kaç yıl lazım size merak ediyorum…

 

***

 

Aslında kongre öncesi bana aday olmamamı söyleyenler vardı. İddia göre başka adaylar çıkacaktı hem de Ramazan abinin ekibinden birileri olacaktı bu yeni başkan. Kendileri de emin olmamakla beraber söyledikleri şuydu “bir daha Ramazan Demir aday olmayacak!” Bana o garantiyi veremedikleri gibi kendileri de aday olamadılar. (Devam edecek..)

 


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa