Ana Sayfa KENT, MANŞET, SÜRMANŞET, TEKNOLOJİ 11 Ekim 2017 106 Görüntüleme

Zemin iyileştirmesini bilen BELEDİYE YOK

Balıkesir’in Kuzey Anadolu fay hattından etkilenen bir bölge olduğunu belirten, Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şubesi Başkanı Engin Er, bu bağlamda şehir planlanırken, Yüzbinlik ve 1/1000’lik planlara mutlaka fay hatlarının işlenmesi ve ona göre yeni yerleşim yerlerinin imara açılması gerektiğini söyledi. Başkan Er, denetim konusuna da dikkat çekerek, “Zemin iyileştirme yöntemlerini denetlemesini bilen belediye yok” dedi ve ekledi: “Ayvalık’ta rapora Ayvalıkspor ile Balıkesirspor’un maçını yazsam o rapor geçer”

Balıkesir Jeoloji Mühendislerinin “Dayanışma Gecesi” önceki gün OnHan Otel’de gerçekleştirildi. Gecede meslekte 25, 30 ve 40 yılını dolduran mühendisler plaket ile onurlandırıldı.

Balıkesir Jeoloji Mühendislerinin “Dayanışma Gecesi”nde konuşan Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şubesi Başkanı Engin Er, sağlıklı kentleşmede program ve planlamaya dikkat çekti. Yüzbinlik ve 1/1000’lik planlara mutlaka fay hatlarının işlenmesi gerektiğini ifade eden Er, jeoloji mühendislerinin yazdığı raporu mimarın onaylamasının yanlış olduğunu savundu. Balıkesir’in depremsellikle ilgili bir bölgede olduğuna dikkat çeken Er, belediyeleri ve Ankara’yı, bilme, jeolojiye, jeotekniğe önem verir hale gelmesi için uyardı.

JEOLOJİ NE DEMEK JEOTEKNİK NE DEMEK

BİLMEYEN YEREL İDARECİLER GÖRÜYORUZ

Engin Er, konuşmasında özetle şu ifadelere yer verdi: “Balıkesir’in depremsellik ve doğal afetler anlamında yani jeolojik ve jeoteknik anlamında bir çok problemi var.

Bugün Ayvalık Kent Konseyinin düzenlediği depremsellik paneline katıldık. Ayvalıkta şunu gördük ki cidden jeolojinin ne olduğunu bilmeyen yerel idarecilerle karşılaştık. Türkiye’de jeoloji ne demek jeoteknik ne demek olduğunu bilmeyen yerel idareciler görüyoruz.

Balıkesir Türkiye’nin önemli illerinden bir tanesi. Nüfusu, ekonomik durumu ve Kuzey Anadolu fay hattından etkilenen ve depremsellik anlamında Türkiye’nin en önemli illerden bir tanesi. Kuzey Anadolu fay hattı dediğimiz zaman dünyada bilinen, tanınan bir fay hattı. Bunun aktivitesinin olduğunu biliyor muyuz? Biliyoruz. Bunun üç kola ayrıldığını da biliyoruz. Kuzey kolu, Güney kolu, Orta kolu. Bu üç kol üzerine oluşacak depremden Balıkesir’in etkileneceğini biliyor muyuz? Biliyoruz. Ne yapmamız lazım. Bir defa belediyeler olarak depremselliği ciddiyetle ele almamız lazım. Balıkesir olarak depremi ve afeti masaya yatırarak plan, proje yapmamız lazım.

1/100 binlik planlar bir şehrin planlama anayasasıdır. Bütün şehri masaya yatırıp, sanayi bölgelerini, yerleşim alanlarını planlarsınız. Bu arada ‘Burada fay hattı var, burada sıvılaşma var burada kentleşme yapılmaması lazım’ dersiniz. ‘Yaparsak şöyle önlemler alınması almamız lazım’ denmeli.

100 binlik planınız olsa da iş bitmiyor. 1/1000’lik planlara mutlaka bu doğal afetleri geçirmemiz lazım. Bir planda fay hattı geçen yere belediyeler imar verir mi? Verir. Neden çünkü fay hattı işlenmemiştir.  1/1000’lik planlara hastane yapmaya kalksanız yaparsınız. Ama ben iki katlı konut yapacağım deseniz devlet diyor ki bunu yapabilmen için jeolojik ve jeoteknik etüt yapman lazım. Bunu yapınca Çevre Şehircilik Bakanlığı diyor ki burada bir fay hattı var. ‘Aktif fay hattı yanına konut yapman mümkün değil’ deniyor. Neyi söylemeye çalışıyorum şunu eğer jeoloji ve jeotekniği dikkate almadan planlama yaparsanız, fay hattı üstüne okul yapmakta, hastane yapmakta sakınca görmezseniz, iki katlı konut yapmakta sakınca görürsünüz. Bu çelişkiyi düzeltmemiz lazım, buna Balıkesir’in ihtiyacı var.

Balıkesir’in ilçelerinde kötü zeminler var. Bunların planlara işlemesi lazım. Şimdi plansız, programsız yapılan bir kentleşmeden sağlıklı bir şehir çıkması mümkün değil. Bizim amacımız sağlıklı bir Balıkesir’de insanların güven içinde yaşamasıdır.

DEVENİN KAMBURU SADECE BU DEĞİL

Devenin kamburu sadece 1/100 binlik ve 1/1000’lik planlar değil. Keşke bu olsaydı. Yapı denetim uygulamaları var. Normal bir vatandaş güvenli bir konutta oturduğunu sanıyor. Çünkü ‘yapı denetim firması var beni denetledi’ diyor. Halbuki bu işin böyle olmadığını biliyoruz. Bina denetlemesi demir ve beton standardı anlamında proje anlamında bakılıyor. Ama zemin vizesi veren hiçbir firma yok. Ben kalksam Balıkesir’in bir çok ilçesinde yapmadan bir sondaj yapsam, yapı denetim firması beni denetleyebiliyor mu? Mümkün değil. Napıyorlar tik atıyorlar. Tabu, imar, apliksayon var mı var. Yani boş bir evrak gibi görüyorlar. Bu yapı denetim firmaları da beni denetlemiş olmuyor. Planlamada bozukuz, sondajı denetlemeyi bilen belediye yok, planı denetleyen belediye yok. İyi bir rapor hazırlasak, sıvılaşmaya karşı diğer önlemlere karşı iyi bir rapor hazırlasak ve denetlemeden uygulamaya koysak doğru olur mu?  Yine olmaz. Maalesef yapılan uygulamalar denetlenmiyor.

Ben biliyorum ki. Zemin iyileştirme yöntemlerinin, nasıl yapıldığını denetlemesini, denetleyen demiyorum, denetlemesini bilen belediye yok. Nasıl denetlenir fore kazık diye sorsam. Denetlemenin yönetimini bilmeyen belediyelerden oluşmuş çevremiz ne yazık ki.

Bunun için sondajında, kazısından denetlenebilir bir belediye olması için öncelikle yapı denetim kanunu değişerek, belediyelerin de bu işin içinde olması lazım. Ben Ayvalıkta rapora Ayvalıkspor ile Balıkesirspor’un maçını yazsam o rapor geçer. Abartarak söylemiyorum. Niye çünkü denetlemek yok. Ben bir göz doktorunun yaptığını denetleyebilir miyim? Hayır çünkü benim uzmanlık alanım değil. Bir jeoloji mühendisinin yaptığı çalışmayı bir mimar nasıl denetler Allah aşkına. Diyoruz ki Belediyeleri ve Ankara’yı akla bilme, jeolojiye, jeotekniğe  önem verir hale gelmesi için buradan uyarıyoruz” dedi.

MESLEKTE ONUR GÜNÜ

Öte yandan gecede meslekte 25, 30 ve 40 yılını dolduran mühendisler plaket ile onurlandırıldı. Meslekte 25 yılını dolduran İlker Balık, Ali Levent Turhan, Sinan Güncan, Mahmut Bulut, Cenab Mutlu ve 30 yılını dolduran Mustafa Coşkun Kuzum, Erdoğan Güzgün, Şahset Küçükefe, Zafer Aslan ve 40 yılını dolduran Ahmet Bican Kaçar ve Hayrettin Genç, plaket takdim edildi. Jeoloji Mühendisleri daha sonra gece geç saatlere kadar canlı müzik eşliğinde eğlendiler.

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Limon zam şampiyonu

Limon zam şampiyonu

Mehmet Gürbüz