Ana Sayfa GÜNCEL, KENT, MANŞET, SİYASET, SON DAKİKA, SÜRMANŞET 2 Şubat 2018 136 Görüntüleme

İYİ Parti, çocuk anneleri sordu!

İstanbul Küçükçekmece’deki Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne beş aylık süreçte yaşı 115 çocuğun hamile olarak geldiğinin or​taya çıkmasının ardından yoğun tepkiler devam ediyor.

İyi Parti Balıkesir İl Başkanı Nedim Tuna, dün beraberindeki partililerle birlikte noter kanalıyla ihtarname çekerek, Balıkesir’deki kamu hastanelerinde çocuk yaşta hamile vakalarının olup olmadığının kendilerine bildirilmesini istedi. İyi Partililer sabah saatlerinde önce kent merkezindeki 3 nolu Noter’e geldi. Burada ihtarname çekilememesinin ardından 2 nolu noter kanalıyla bilgi edinme kanunundan yararlanarak Balıkesir’de hamile çocuk bulunup bulunmadığı konusunda kendilerine bilgi verilmesi taleplerini noter aracılığıyla tas diklettirdiler.  Daha sonra AHP Meydanında beraberindeki partili grupla birlikte bir basın açıklaması yapan İyi Parti Balıkesir İl Başkanı Nedim Tuna, parti olarak bu hassas konunun takipçisi olacaklarını söyledi.

İyi Parti İl Başkanı Tuna, konuşmasında özetle şu ifadelere yer verdi: “İyi Parti kadınlara ve çocuklara yönelik şiddet ve her türlü istismarlara karşı ilkesel bir parti programına sahiptir.

Bu konunun genel ahlak ve genel sağlık ve kamu yararını doğrudan ilgilendirmesi ile birlikte, partimizin yegane vazgeçilmez ilkeleri arasında sayılan “çocuk istismarı” “çocuk yaşta evlilik” ve “aile içi şiddet” gibi konulardaki tüm gelişmeler tarafımızca yakından takip edilerek gerekli önlemlerin alınması için zaruri görülen tüm idari ve adli süreçlerin başlatılması hususunda kararlı adımlar atacağımızdan hiç kimse şüphe duymamalıdır.

Ancak ne var ki, habere konu somut olayla ilgili sadece adı geçen kamu hastanesi ne/d inde sınırlı bir inceleme başlatılmış olması, kamu vicdanını tam anlamıyla rahatlatmamaktadır. Bu benzeri suç teşkil eden eylemlerin kamu görevlileri tarafından ihbar edilmesi zorunluluğunun kant ile yükümlülük altına alındığını özellikle hatırlatmak isteriz.

Tüm bu nedenlerden ötürü, İstanbul’da yaşayan vatandaşlarımızın huzur ve refahı ile infial uyandıran bu konunun İlimiz genelinde hizmet veren tüm kamu hastaneleri açısından arattırılması, siyasi sorumluluğumuzun zorunlu bir gereğidir.

Hal böyle iken, Anayasa’nın “Dilekçe, bilgi edinme ve kamu denetçisine başvurma hakkı” başlıklı 74. Maddesi ile 4982 sayılı Bilgi Edinme Kanunu gereğince, yazılı olarak tarafımıza ivedi olarak verilmesini rica ederiz.

01.01.2017-01.01.2018 tarihleri arasında hastanenize Adolesan Gebeliği (Çocuk yaşta hamilelik) teşhisi ile müracaat eden mağdur kız çocukları var mıdır ? Varsa, (12-15 yaş ve 15- 18 yaş şeklinde) ayrı ayrı gruplandırılmak suretiyle tam sayı ve bilgilerinin tarafımıza bildirilmesini, kamu yararını doğrudan ilgilendiren bu konunun aynı zamanda 5237 sayılı Türk Ceza kanunu’na göre “Cinsel İstismar” ve “Reşit Olmayanla Cinsel İlişki” suçlarına delalet etmesi nedeniyle, hastaneniz tarafından bu yöndeki başvurular için ilgili emniyet ve savcılık birimlerine ihbarda bulunulup bulunulmadığının, bulunulmuş ise bu hususta düzenlenen ihbar tutanakları dahil, tüm bilgi ve belgelerin tarafımıza gönderilmesini, görevi ilerinizden söz konusu suçu farkederek ihbar eden olup olmadığını, varsa görev yerinin değiştirilip değiştirilmediğinin, değiştirildiyse bu değiştirmenin hangi biçimde gerçekleştirildiğinin,       yasal zorunluluğa rağmen, varsa, bahsi geçen suçlardan dolayı ihbarda bulunulmadığının tespiti halinde görevli sorumlular hakkında adli ve idari süreç başlatılıp başlatılmadığının iş bu ihtarımızın elinize geçtiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde tarafımıza bildirilmesini saygıyla rica ederiz” dedi.

 

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

EN ZOR 90 DAKİKA

EN ZOR 90 DAKİKA

Mehmet Gürbüz