Bugünkü Haberler
PTT 1.LİG PUAN DURUMU
TAKIMLAR O G B M Av P
Üst Lig Play Off Alt Lig

ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLAR

Akademik Odalar Birliği’nden YSK’nın İstanbul kararına tepki
Akademik Odalar Birliği’nden YSK’nın İstanbul kararına tepki
8 Mayıs 2019 15:16
Font1 Font2 Font3 Font4
Bu Haber 44 views Okundu

 

 

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul Büyükşehir seçimlerinin yenilenme kararına tepkiler sürüyor. Balıkesir Akademik Odalar Birliği dün yaptığı açıklamasında YSK kararının Türkiye’de seçmenlerin sisteme güvenine zarar verebileceği vurgusu öne çıktı.

 

YSK’nın İstanbul seçimlerini iptal ederek 23 Haziran’da yenilenmesine karar vermesine Balıkesir Akademik Odalar Birliği’nden (AKOB) sert bir tepki geldi. AKOB üyelerinin katıldığı basın toplantısında basın açıklamasını okuyan Muhasebeciler Odası Başkanı Metin Yalçın, halkın iradesinin gasp edildiğini söyledi. Yalçın özetle şunları dile getirdi “Tüm ülkenin hatta dünyanın anlayamadığı noktada aynı kurullar gözetiminde aynı zarfa atılan oy pusulalarından yalnızca Büyükşehir Belediye başkanlığına ait tercihin iptali ve yenilenmesi kararıdır. Bu haliyle bu karar ne demokrasi gereğidir, ne hukuk gereğidir siyasi bir karardır.

7 Haziran seçimlerinde de yaşadığımız ,“Sandığı koyan seçilinceye kadar seçim yapılır” tehlikeli mesajını veren bu kararı 100 yıllık Cumhuriyet deneyimi ve demokrasi mücadelemizin inkârı addediyoruz.

İstanbul halkının iradesini yok sayarak demokrasi tarihimizin en kara lekelerinden biri olarak kayıtlara geçen ve toplum değerleri ile ortalama akılla alay eden bu kararı şiddetle kınıyoruz!

Bu karar, Türkiye’deki tüm yargı organları gibi, Yüksek Seçim Kurulunun da siyasallaştığını, göstermiştir.

Halkın huzur ve güven içinde yaşamasının en büyük teminatı olan hukuk sistemini işlemez, yargı organlarını güvenilmez hale getirenleri asla unutmayacağız, affetmeyeceğiz.

Yıllardır sandığı dilinden düşürmeyenlerin, seçmen iradesine tahammül edemediği net biçimde açığa çıkmıştır.

Kaynakları tehlikeye düşen yandaş medyanın iftira ve yalanlarının sınırı olmadığını net biçimde görmekteyiz. Bütün bunlar halkın hafızasından asla silinmeyecektir.

Yaşanan onca hukuksuzluğa rağmen halkın demokrasiye sahip çıkma kararlılığı, demokrasimizin ve ülkemizin geleceğinin en büyük teminatıdır.

Bizler tüm hukuksuzluğa ve adaletsizliklere rağmen demokrasiye inanmaya, demokrasi yolunda mücadele etmeye devam edeceğiz.

Bu ülke halkından ve mücadele geleneğinden umudumuzu asla kesmeyeceğiz.

Demokrasiye her zamankinden daha güçlü biçimde sahip çıkacağız!”YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa