Bugünkü Haberler

PTT 1. LİG Puan Durumu

TAKIMLAR O G B M Av P
1- Gençlerbirliği 5 5 0 0 12 15
2- Boluspor 5 4 1 0 7 13
3- Adana Demirspor 5 3 1 1 7 10
4- Gazişehir Gzntp 5 3 1 1 4 10
5- Altay 5 2 3 0 9 9
6- Giresunspor 5 3 0 2 6 9
7- Afjet Afyonspor 5 2 1 2 7 7
8- Denizlispor 5 2 1 2 5 7
9- Osmanlıspor FK 5 2 0 3 7 6
10- Ümraniyespor 4 2 0 2 5 6
11- İstanbulspor 5 1 3 1 8 6
12- Altınordu 5 1 2 2 6 5
13- Balıkesirspor 4 1 2 1 4 5
14- Hatayspor 5 1 1 3 3 4
15- Eskişehirspor 5 1 1 3 6 4
16- Adanaspor 5 0 3 2 5 3
17- T.Y.Elazığspor 5 0 1 4 4 1
18- K. Karabükspor 5 0 1 4 2 1
Üst Lig Play Off Alt Lig
Beyaz Balıkesir
Beyaz Balıkesir
CHP’Lİ KADINLARDAN ‘MÜFTÜ NİKAHINA’ TEPKİ!
CHP’Lİ KADINLARDAN ‘MÜFTÜ NİKAHINA’ TEPKİ!
CHP İl Kadın Kolları Başkanı Sabriye Yiğit, müftülere verilmeyi düşünülen nikah kıyma yetkisini sert bir dille eleştirdi. Dün parti binasında kadınlarla birlikte bir açıklama yapan Yiğit, yasa tasarısının derhal geri...
1 Ağustos 2017 09:19
Font1 Font2 Font3 Font4
Bu Haber 4 defa Okundu
Beyaz Balıkesir

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Sabriye Yiğit, müftülere verilmeyi düşünülen nikah kıyma yetkisini sert bir dille eleştirdi. Dün parti binasında kadınlarla birlikte bir açıklama yapan Yiğit, yasa tasarısının derhal geri çekilmesini istedi.

 

Ellerinde dövizlerle yasa tasarısını eleştiren CHP’li kadınlar iktidar partisine, “Medeni Kanunun kadınlara verdiği haklardan yine mi rahatsız oldunuz” şeklinde seslendi.

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Sabriye Yiğit yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “Türkiye’nin gündeminde çok acil çözümlenmesi gereken sorunlar var iken iç ve dış borçların trilyon dolarlara yaklaştığı, işsizliğin- aşsızlığın had safhaya ulaştığı, her dört gençten 1’inin işsiz olduğu, terörün her gün yüreklerimizi kasıp kavurduğu, basının ve bilimin dört duvar arasına hapsedildiği bir süreçte; yapılacak hiçbir iş kalmamış gibi, iktidar yine nikâhı kimin kıyacağı ile uğraşmaya başladı. İktidarın müftülüklere de, resmi nikah kıyma yetkisi veren kanun tasarısını tekrar tekrar gündeme getirmesi, yaşamakta olduğu çöküşü, sistematik tehditlerle bertaraf etmeye çalışmasıdır.

TEK SORUNUMUZ BU MU?

Biz kadınlar sormak istiyoruz; Kadınlar her gün öldürülüyor iken, her gün tacize, tecavüze, şiddete uğruyor iken, yoksulluk içinde iken, çalışma hakları ellerinden alınıyor iken, özgürlükleri gasp ediliyor iken, tek sorunumuz, evlenme akdinin müftü aracılığıyla çözüme kavuşturulması mıdır?

KADINLARA VERİLENHAKLARDAN RAHATSIZ OLUYORLAR

Sizler; Medeni Kanunun kadınlara verdiği haklardan neden rahatsız oluyorsunuz? Mevcut şartlarda, Türkiye’de evlendirme memuru sayısında bir sorun yoktur. Buna rağmen müftülüklere de bu yetkinin verilmesi sosyal hayata dini tahakkümün dayatılması içindir. Türkiye’de çocuk istismarlarının ve tecavüzlerin büyük çoğunluğunun dini nikah kisvesi altında yapıldığı düşünüldüğünde bu tasarının nasıl bir gaflet olduğu daha rahat görülecektir. 12 yaşında imam nikahına, 6 yıl sonra imamın kıydığı resmi nikaha, çocuk gelinlere izin vermeyeceğiz.

BU DİNİ BİR DAYATMADIR

Müftülük kurumu İslam ile özdeştir. Resmi nikahın müftülerce kıyılabilmesinin önünün açılması Türkiye’deki aile yapısına dini bir dayatmadır. Bu topraklar dinine sahip çıkan, geleneklerine ve göreneklerine bağlı olan insanların evidir. Bu insanların %90’dan fazlası zaten Müslümandır. Ancak Türkiye Cumhuriyeti bir Hukuk Devleti’dir.  Hukuk Devleti olmakla, kadınlar evlenirken Medeni Kanunla hakları güvence altına alınmıştır. Evlilik akdinin müftülerce yapılmasının önünün açılması din ve devlet işlerinin birbirine karıştırılmasıdır. Bu da Laiklik ilkesine aykırıdır.

LAİK DÜZEN YAVAŞ YAVAŞ YOK EDİLMEYE ÇALIŞILIYOR

Ancak endişe ile görüyoruz ki; iktidar bu ve bunun gibi uygulamalarla laik düzeni yavaş yavaş ve sinsice yok etmeye çalışmaktadır. Bir arada yaşamamızı sağlayan laikliğe açılan her gedik, toplumsal kutuplaşmayı derinleştirecektir. Bugün daha net görüyoruz ki siyasi iktidarın son yıllarda “dava” dediği şey laik düzenin yıkılması davasından başka bir şey değildir.

BİZLERE DÜŞEN MEDENİ KANUNA SAHİP ÇIKMAKTIR

Biliyoruz ki; bu düzenlemeyi getirenlerin en büyük korkusu, direnen, mücadele eden kadınlardır. Türkiye’de kadınların sosyal statüsü 1926 medeni kanunu ile resmen tanımlanmıştır. Bizlere düşen, bu medeni kanunu daha ileriye taşımaktır. Biz Atatürk devrimlerinin uygulayıcısı kadınlar olarak, kadını toplumdan dışlayan her tür uygulamanın karşısında olduğumuzu ve mücadelemize devam edeceğimizi bir kez daha duyuruyoruz. Bu düzenlemeyi derhal geri çekin! Yaşasın tam bağımsız, laik, sosyal hukuk devleti Yaşasın kadınlar Yaşasın hak, hukuk, adalet.”

 YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa