Bugünkü Haberler

PTT 1. LİG Puan Durumu

TAKIMLAR O G B M Av P
1- Gençlerbirliği 5 5 0 0 12 15
2- Boluspor 5 4 1 0 7 13
3- Adana Demirspor 5 3 1 1 7 10
4- Gazişehir Gzntp 5 3 1 1 4 10
5- Altay 5 2 3 0 9 9
6- Giresunspor 5 3 0 2 6 9
7- Afjet Afyonspor 5 2 1 2 7 7
8- Denizlispor 5 2 1 2 5 7
9- Osmanlıspor FK 5 2 0 3 7 6
10- Ümraniyespor 4 2 0 2 5 6
11- İstanbulspor 5 1 3 1 8 6
12- Altınordu 5 1 2 2 6 5
13- Balıkesirspor 4 1 2 1 4 5
14- Hatayspor 5 1 1 3 3 4
15- Eskişehirspor 5 1 1 3 6 4
16- Adanaspor 5 0 3 2 5 3
17- T.Y.Elazığspor 5 0 1 4 4 1
18- K. Karabükspor 5 0 1 4 2 1
Üst Lig Play Off Alt Lig
Beyaz Balıkesir
Beyaz Balıkesir
BALIKESİR’DEN İLK İHRACAT TRENİ YOLA ÇIKTI
BALIKESİR’DEN İLK İHRACAT TRENİ YOLA ÇIKTI
Balıkesir Gökköy Lojistik Merkezi’nde gerçekleştirilecek “Konteyner İhracat Seferberliği Töreni”ne Altıeylül Kaymakamı Oktay Kaya, Deblet Demiryolları 3. Bölge Müdürü Selim Koçbay, Devlet Demiryolları Taşımacılık A.Ş. Ege Bölge Koordinatörü Müslüm Yurdakul,  Sanayi...
4 Ekim 2017 15:55
Font1 Font2 Font3 Font4
Bu Haber 8 defa Okundu
Beyaz Balıkesir

Balıkesir Gökköy Lojistik Merkezi’nde gerçekleştirilecek “Konteyner İhracat Seferberliği Töreni”ne Altıeylül Kaymakamı Oktay Kaya, Deblet Demiryolları 3. Bölge Müdürü Selim Koçbay, Devlet Demiryolları Taşımacılık A.Ş. Ege Bölge Koordinatörü Müslüm Yurdakul,  Sanayi Odası Başkanı İsmail Uğur, Ticaret Odası Başkanı Fahri Ermişler, Bigadiç Belediye Başkanı İsmail Avcu, Büyükşehir Belediyesi GENEL Sekreteri Mehmet Gürbüz, daire başkanları, il müdürleri, ihracat yapan firma yöneticiler ve davetliler katıldı.

Törende açılış konuşmasını yapan Sanayi Odası Başkanı İsmail Uğur, son yıllarda ulaşımda yapılan vizyon projeler sayesinde Balıkesir’in cazibe merkezi haline geldiğini söyledi. İş dünyası için lojistik taşımanın önemine değinen Uğur, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Bugün Balıkesir sanayisi için dönüm noktalarından biri, buna tanıklık ediyoruz. Balıkesir Gökköy Lojistik Merkezi’nde inşallah ihracat seferberliğini başlatmış bulunacağız, ilk katarlarımız hareket edecek. Tabi burada değerli sanayicilerimizin, Devlet Demiryollarımızın bize ciddi bir şekilde katkısı oldu. Bugünkü programımızı yapmak için üretimlerini ayarladılar, konteynerlerini ayarladılar ve DDY de hatlarla ilgili gerekli düzenlemeyi yaptı.

Balıkesir son 3-4 yılda ulaşımda ciddi vizyon projeler sayesinde bir cazibe merkezi haline geldi. Balıkesir I ve II. Organize Sanayi Bölgeleri, Ayvalık’ta şu anda bir Organize Sanayi Bölgesi çalışması var, Dursunbey’de, Gönen de Bandırma’da Organize Sanayi Bölgeleri şu anda yüzde 80-90 doluluğa ulaştı, Balıkesir bir cazibe merkezi haline geldi. Bizler de Sanayi Odası, Ticaret Odası, Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü olarak müteşebbis heyetimizle birlikte sanayicilerimiz için, yatırımcılar için neler yapabiliriz, üretimlerini nasıl kolaylaştırabiliriz, yatırım ortamını nasıl rahatlatabiliriz diye sürekli çalışmalar içindeyiz.

Tabi bunların içinde sanayicinin ve yatırımcının önünü açmak adına istihdam ile ilgili, mesleki eğitimle ilgili, yan sanayi ve lojistik ile ilgili üç ana konu üzerinde çalışmalara başladık. Bunlardan en önemlisi mesleki eğitim. Mayıs ayında bir mesleki eğitim seferberliği başlattık Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sayın Valimizle birlikte. TEOG sınavından önce okulları dolaşarak öğrencilere meslek liselerini tercih edin dedik. İş hayatına bir an önce atılın ki sanayicimizin kalifiye eleman ihtiyacını çözmemiz gerekiyor. İşlerimiz işi Allah’a hamdolsun. İhracatımız, ithalatımız oluyor. Ama en önemlisi kaynak yapacak,  elektrik panosu yapacak, çalışacak eleman bulmakta hepimiz zorluk çekiyoruz. Şu anda mesleki eğitime çok önem vermemiz gerekiyor.

İkincisi de şu anda Organize Sanayi Bölgesi’ndeki sanayicilerimizin en büyük ihtiyacı yan sanayi. Yan sanayi ile ilgili Küçük Sanayi Bölgelerinin Organize Sanayilere entegre edilmesi gerekiyor. Bununla ilgili ilk çalışmamızı marangozlarla yaptık ve Organize Sanayi Bölgesi içinde onları entegre ederek onlara yer verdik. Marangozlar Kooperatifi temeli inşallah yakın bir zamanda atılacak. Geçen günlerde Valimizin, Büyükşehir Belediye Başkanımızın da katıldığı bir törenle imzaları attık, ihalesi yapıldı. Organize Sanayi Bölgesi içinde 240 dönümlük bir yeri marangoz esnafımıza tahsis ettik. Ve ayrıca Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’nin Kuzeyinde de yeni bir otomotiv küçük sanayi sitesi kurulması ile ilgili çalışmalar başladı. Buradaki amaç; yan sanayiyi geliştirip, organizeye destek olmak. Ayrıca şu anda Organize Sanayi Bölgesi içinde temelini attığımız atölyemizi inşallah 1-2 ay içinde bitiyor. Bu atölyeyle kaynakla ilgili mekatronikle ilgili, elektrikle ilgili bütün eğitim faaliyetleri hem sanayicimizin emrinde olacak hem de meslek lisemiz kullanacak. Mesleki eğitim anlamında da ara eleman çözümü anlamında da çalışmamız devam ediyor.

Üçüncü konu da lojistik. Şu anda içinde bulunduğumuz projede hükümetimizin yaklaşık 80 milyon TL’lik bir yatırımı var. Yaklaşık 2,5-3 sene önce Sayın Cumhurbaşkanımız buraya açtı. Ama bize de düşen vazife burayı harekete geçirmek. Çünkü bu işin bir vebali var. 80 milyona yakın, hepimizin cebinden çıkan bir parayla bir yatırım yapılmış ve çalışmıyor. Onun için biz de OSB Müteşebbis Heyetimiz, Ticaret Odamız, Sanayi Odamız burayı nasıl harekete geçirebiliriz diye bir araya geldik. Geçen ay paydaşlarla bir toplantı yaptık. Lojistik firmalarını davet ettik, DDY Bölge Müdürümüz geldi ve buradaki lojistik imkanları nasıl seferber ederiz, burasını nasıl harekete geçirebiliriz, sanayicinin lojistik anlamda maliyetlerini nasıl düşürebiliriz dile bir araya geldik. Ve hamdolsun bugüne geldik.

Bugün yaklaşık 20 firmamız, bugün ilk seferberliğimizde bize destek oluyor. Allah onlardan razı olsun. Tabi ben bu arada Rahmetli Sabri Uğur’u hayırla yad etmek istiyorum. Kendisinin burasının ilk kuruluşunda ciddi anlamda desteği var. Aramızda Servet Tellioğlu var, eski OSB Müteşebbis Heyeti üyemiz, onunla beraber Lojistik Köyün kurulması ile ilgili çok katkıları oldu. Sanayiciye destek olan herkesten Allah razı olsun diyoruz. Tabi bugün firmalarımız destek verdi dedik; BEKSAN, Eğinlioğlu, Eti Maden, MRS Kağıt, Ravini, Tellioğlu, BEST; Avcılar Gıda, Özdoğu, Balıkesir Mobilya, Yarış Kabin, Ekosinerji, Milano Ağaç, Tınaz Tarım, İŞBİR Sentetik,

 

 

BU YATIRIMA SAHİP ÇIKIP

BÜYÜTMEMİZ GEREKİYOR

Daha sonra konuşan Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Fahri Ermişler, bu yatırıma sahip çıkıp büyütülmesi gerektiğini söyledi. Ermişler “Burası tabi ki büyük bir yatırım 80 milyon liraya yaklaşan ve bundan sonrada durmayan ve ilerleyecek bir yatırım. Bizde Balıkesir’de ki üyelerimizle birlikte bu yatırıma sahip çıkmamız büyütmemiz gerekiyor. Bunun da özeti şu aslında bu gün itibariyle Balıkesir’in ihracatı 373 milyon TL. Bizim hedefiz 2023’de en az 1 milyar dolar olmasını hedefliyoruz. İşte bu hedeflere ulaşmak için ürettiğimiz ürünlerin hedef pazarlara ulaştırmak için lojistik çok önemli bir kalem, çok önemli bir maliyet. Bu maliyette de elimizden geldiğince üreticinin, esnafın, tüccarın maliyetini düşürme noktasında bizde çalışmalarımızı hem odalar olarak, hem de kurumlar olarak Balıkesir’e yapmaya devam ediyoruz. Malumunuz hem deniz hem de kara yolundan daha düşük maliyette tren yolu.İşte bu büyük yatırımı da hem büyüterek hem sahip çıkarak bundan sonraki süreçte de az önce bahsetmiş olduğum en az 1 milyar dolar ihracat hedefine Balıkesir’i ulaştırmamız ve daha da büyütmemiz bizim boynumuzun borcu. Hem odalar olarak, esnafımızla, tüccarımızla, sanayicimizle bu hedefe ulaşma noktasında Türkiye’nin 500 milyar dolar, Balıkesir’in 1 milyar dolar en az ihracat hedefine ulaşma noktasında bu gün çok önemli bir adın atılıyor. Bu adıma destek veren hem kurumlarımıza, kuruluşlarımıza, sanayicimize, esnafımıza ve burada olan olmayan herkese teşekkür ediyorum. İnşallah bu seferberliğimizle birlikte bundan sonraki süreçte hep beraber el ele daha büyük hedeflere Balıkesir olarak koşacağız, ülkemizi de bu hedeflere ulaştıracağız. Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

TİCARİ SAVAŞLARDA

LOJİSTİK ÖNEMLİ BİR GÜÇ

Günaydın Group Yönetim Kurulu Başkanı Erol Günaydın ise ticarette lojistiğin önemine dikkat çekti Günaydın: “Bugün buradaki katılımı görünce Günaydın Group olarak ne kadar doğru bir yere işletmemizi getirdiğimizi gördüm ve bu yüzden de çok heyecanlı ve mutluyum. Gerek Sanayi Odası Başkanımız ve Ticaret Odası Başkanımızın üzerinde durduğu ihracat seferberliğinde malumunuz eski dönemlerde topla tüfekle yapılan savaşlarda nasıl lojistik üstünlük savaşın kazanılmasında önemli oluyorsa günümüzde de ticari savaşlarda lojistik aynı önem, aynı güce sahip.

Günaydın Group olarak 50.yılını tamamlayan 3.nesil olarak Erol Günaydın olarak bu bölgede 5.lojistik merkezimizi kurmuş oluyoruz. Ve lojistiğin tüm süreçlerinde yer alan hükümetimizin de söylediği taşımacılıktan lojistiğe geçmeyi ve geçme noktasında gerekli tüm atılımları yapmış bir kuruluş Günaydın Group. 1950 çalışanı olan 10 binden fazla tedarikçisi olan ve Ege Bölgesi dahil Türkiye’nin her bölgesinde faaliyet gösteren, kombine taşımacılıkta da önemli adımlar atmış bir kuruluş.

Geçtiğimiz yıl demiryolu üzerinden 1 milyon tondan fazla yük taşıdık. Bu seneki hedefimizi 2 milyon ton olarak belirledik. Ve bu nokta da burayla beraber başka noktalarda da lojistik merkezinin adımlarını atıyoruz. Sanayicimizin ihtiyacı olan lojistik avantajı Günaydın Group olarak elimizden geldiğince siz sanayicilerimize tabi ki başta Sanayi Odası ve Ticaret Odasının tarafımıza verdiği desteklerle ve siz sanayicilerin verdiği desteklerle sizin rakiplerle lojistik anlamda avantajlı noktalara getirmek için kurumum adına sizlere söz veriyorum. Günaydın Group bölgedeki sanayinin kalkınmasında ve hükümetimizin belirlediği 500 milyar dolarlık hedef ve 1 milyar dolarlık ihraracat hedefinde inşallah biz de çorbaya tuz ekmek istiyoruz. Her şeyi yapmaya hazırız.

TÜRKİYE RAYLI SİSTEMLE LOJİSTİKTE

ULUSLAR ARASI BOYUTA ERİŞECEK

Daha sonra konuşan Devlet Demiryolları Taşımacılık A.Ş. Ege Bölge Koordinatörü Müslüm Yurdakul: “TCDD Taşımacılık 1 Ocak 2017 tarihinde kurulmuş olan yepyeni bir oluşum. TCDD’nin altyapıyla, işletmecilik bölümlerinin ayrışmasından oluşan ve lojistik anlamında uzman, uluslar arası ilişkileri sağlayacak ve kombine taşımacılığı yükseltecek bir yapıya kavuştu. Bu kavuşum için ve bu proje için, bu düşünce için Sayın Başbakanımız ilk projenin başlangıcında Ulaştırma Bakanımızdı Binali Yıldırım Bey’e saygılarımı, sevgilerimi ve hürmetlerimi sunuyorum. Çünkü proje Türkiye’nin lojistik üs olma projesinin başlangıç noktasını oluşturmaktadır. Bugün Marmara Ray ve arkasından Kars-Tiflis’le Londra’dan Çin’e kadar kesintisiz demiryolu ulaşımını sağlayacak bu yapılanma bizi ve sanayicimizi ve üreticimizi dünya pazarlarına daha da yaklaştıracaktır. Bu anlamda da 2004 yılından bu yana demiryolları yatırımı konusunda önemli merhaleler kat edilmiş, gerek hızlı trenler gerekse uluslar arası yük taşımacılığını besleyecek koridorlar oluşturulmaya başlanmıştır. Bu yılın sonunda kısmet olursa Kars-Tiflis’i Azerbaycan, Türkmenistan ve Kazakistan’a bağlayacak demiryolunu açmış olacağız.

Bu yatırımlar ve bu yapılanma bize neyi getirecek? Özellikle uluslararası anlamda rekabeti, ihracatı ve dolayısıyla ülkemizin kalkınmasını sağlayacak önemli bir yapıyı önümüze koyacak. Bize de düşen görev bu yapı içerisinde daha önceleri yüzde 95’i karayollarında olan ancak 2023 hatta 2053 hedeflerimiz arasında olan ihracat hacmimizi taşıyamayacak boyutta olan karayollarımızdaki yükün bir kısmını yüzde 20’lik bir bölümünü raylı sistemler üzerine almak ve dolayısıyla hem üreticiye, ihracatçıya katkı ve destek sağlamak hem de lojistik anlamda uluslararası konuma erişmek. Bize düşen görev bu. Bu görevi de 1.1.2017 itibariyle yapmaya başladık. En güzel örneği de bugün burada görüyoruz. Geçmişte sadece demiryolu taşımasını esas alırken şimdi üreticimize, sanayicimize kapıdan kapıya taşımayı esas alıyoruz. Bu yapılanma içerisindeyiz ve bu yapılanmada birlikte partnerler oluşturarak lojistiğin yani kombine taşımacılığın gereklerini yerine getirmeye çalışıyoruz. Ve buradaki amacımız da özellikle tekrar ediyorum: üretimde lojistiğin payı veya satıştaki payı yüzde 25 civarında. Bunu ne kadar aşağıya çekersek uluslar arası rekabet gücümüz de artacaktır. Amacımız ülkenin sanayisine katkı sağlamak, ülkemizin ihracatına ve istihdamına katkı sağlamak. Bu anlamda bugün bize destek veren sanayicimize, iş adamlarımıza, Balıkesir’imize sonsuz teşekkürlerimi sunuyor, saygılar sunuyorum. Hayırlı uğurlu olsun.”

KOMBİNE TAŞIMACILIK HAYATA GEÇİYOR

Kürsiye gelen Devlet Demir Yolları 3. Bölge Müdürü Selim Koçbay, ise demiryolu, taşımacılığın kara ve deniz yoluyla kombine haline geldiğini ifade etti. Koçbay, “Bugün Gökköy Lojistik Merkezinin yurt dışına yapılacak olan ilk ihracat treninin hareket törenine hoş geldiniz. Ülkemiz uzun bir aradan sonra yeniden devlet politikası haline getirilen demir yolları yatırımlarıyla dünyada 8. hızlı tren işletmecisi olarak yerini almıştır. 161 yıllık tecrübeye sahip olan teşekkülümüz hızlı tren yatırımları yanı sıra konvansiyonel hatların iyileştirilmesi, yük taşımacılığı, elektrifikasyon, sinyalizasyon sistemlerinin kurulması hem zemin geçitlerinin üst geçit haline getirilmesi gibi bir çok alanda yatırımlarını son hızla devam etmektedir. Bugüne kadar 60 milyar TL’lik sektör yatırımının 40 milyar TL’sini TCDD tarafından yapılmıştır. Demir yolu yük taşımacılığında büyük öneme sahip olan ve modern taşımacılığın üssü olarak kabul edilen lojistik merkezler ile demir yolu taşımacılığı, kara, deniz taşımacılığı ile bütünleşmiş olacak, kombine taşımacılık hayata geçecektir. Bu bağlamda lojistik merkezlerin ülkemizin birçok yerinde faaliyete başladığını gururla görmekteyiz. Tüm şebekede toplam 20 lojistik merkez projesinin 7 adeti hayata geçirilmiş. İşletmeye açılan merkezlerden birisi olan Balıkesir Gökköy Lojistik Merkezimiz, toplam 220 dönüm alanda kurularak 62 milyon TL bugüne kadar harcama yapılmış ve devam eden yatırımlarla bu yatırım 80 milyon TL’yi bulacaktır. Gökköy Lojistik Merkezi, Bandırma ve İzmir Limanları için en büyük özelliği de bu kuru liman özelliğini taşıyan çok önemli bir lojistik merkezimizdir” dedi

 YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa